Friday, May 24, 2019
Reklame
Në kinemanë "Cineplexx" me datën 10 prill në ora 19:00 është dhënë premiera e filmit "Dashuria s'mjafton". Me regji të Drilon Hoxhës dhe drejtor fotografie Dashnor Asllani dhe me kastin e përbërë nga Drilon Hoxha, Dashnor Asllani, Guljelm Radoja, Çun...
Produksioni filmik AFI Entertainment ka realizuar kështu edhe audicionin e fundit për të përzgjedhur aktorët që do jenë pjesë në filmin nga regjisori Xhafer Saliu ku nga ky audicion shprehim falenderim për ato që gjetën kohë dhe morrën...
Produksioni filmik AFI Entertainment ka realizuar kështu edhe audicionin e parë për të përzgjedhur aktorët që do jenë pjesë në filmin ‘The Uninvited’, përcjell PaCensurë Regjisori Xhafer Saliu dhe stafi i audicioneve shprehim falenderim për ato që gjetën kohë dhe...
AFI ENTERTAINMENT dje realizoi audicionin e parë për filmin “The Uninvited” nga regjisori Xhafer Saliu me çka u përzgjodhën edhe aktorët e parë që do të marin pjesë në filmin e parë horor në gjuhën shqipe në Maqedoninë Veriore. Juria...
Nga Dr. Ermira Babamusta Mark D. Vickers ka shërbyer si oficer i Ushtrisë Britanike dhe ka jetuar në shtete të ndryshme nëpër botë si Hong Kong, Gjermani, Nepal, Shqipëri si dhe në vendlindjen e tij në Angli. Lejtnant Kolonel Mark D....
Të nderuar bashkëvendas. Data e shumëpritur e 3 Marsit po afrohet. Është një ditë që është punuar shumë rreth tri dekadash. Është moment që mvaret nga ne se a do të hapim një dritare të re për të mirën...
Duke qenë i dhënë maksimalisht ndaj këtij arti, fotografi Ekrem Krasniqi u nderua edhe njëherë për punën e tij të shkëlqyeshme nëpër shkollat e Kosovës. Kësaj here shkolla “Xhemail Mustafa” në Prishtinë i ndau atij mirënjohje për kontributin e...
  Green Book u shpall filmi më i mirë në Oscars 2019. Gjatë tërë ceremonisë kishte emocione të shumta dhe gara ishte shumë e ngushtë, por çmimin prestigjioz e vodhi “Green Book” si “Filmi Më i Mirë” ndërsa si “Regjisori Më...
Filmi izraelit "Synonyms" ka triumfuar në Berlinale. Mbrëmë ka përfunduar festivali i 69-të i filmit “International Film Festival Berlin”, i njohur si Berlinale. Çmimin “Ariu i Artë” e fitoi filmi “Synonyms” i regjisorit izraelit, Nadav Lapid, në të cilin edhe këtë...
Denis Maloku është djaloshi 18 vjeçar më një histori të veçantë, sa të dhimbshme po aq edhe të bukur. Denisi ka lindur me një deformim në veshë dhe nuk dëgjon por komunikon, me vëshirësi por arrin të komunikojë. Ky...
Një ish-anëtar i partisë holandeze të ekstremit të djathtë njoftoi të hënën se ai është konvertuar në Islam. Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, Joram Van Klaveren ka thënë se ai një konvertim të tillë e ka bërë derisa po...
Yjet më të njohur të Hollyëood-it kanë ndryshuar shumë, madje disa prej tyre edhe nuk mund të njihen por duke ju sjellë kështu fakte interesante se si mund të duken ato ndryshe brenda shumë viteve, ne ju sjellim disa...
Ansambli vokal “Zanat” me datë 2 Shkurt do të marrë pjesë në Festivalin “Nata Internacionale e Ansambleve në Mal te Zi”, i cili mbahet në Podgoricë ne Qendrën Kulturore Informative “Budo Tomovič”, shkruan KultPlus. Ansambli “Zanat” është formuar vitin e...
Nëse para disa muajve do e kishe menduar Gostivarin dhe Kulturën ishin pothuajse dy gjëra të cilat as që mund të mendoheshin së bashku, por me mund dhe sakrific ja doli që Gostivarin ta bën qytet të kulturës e...
Cilësuar nga mediat e huaja si “Pavarot i ri”, tenori shqiptar Saimir Pirgu vazhdon rrugëtimin drejt suksesit në çdo skenë të huaj. Së fundmi ai po vazhdon turneun e tij botëror që përfshin Europën, Amerikën, Azinë, dhe momentalisht ndodhet në...
Kompozitori i njohur francez, Michel Legrand, fitues i tre çmimeve Oscar gjatë karrierës së tij, ka ndërruar jetë në moshën 86 vjecare, të shtunën. Çmimin e parë Oscar, Legrand e kishte fituar në vitin 1969 për këngën "The Windmills of...
Ismail Keta, kampion i botës në Tai e Kik Boks na ka zbuluar disa detaje interesante rreth jetës së tij. Ai është mjaft aktiv në rrjetet sociale e shpesh herë publikon foto në llogarinëe tij në Instagram. Kësaj rradhe Johnn Ismail...
Aktorja vuante nga kanceri në pankreas. Arysen Gruda, aktorja e cila ka lindur më 22 gusht 1944 në Stamboll. Lajmin për vdekjen e aktores e ka bërë të ditur nipi i saj, Emre Gurda, i cili ka treguar se gjyshja...
Akademia e Arteve dhe e Shkencave në Shtetet e Bashkuara do të zbulojë sot nominimet për çmimet Oscar 2019. Nominimet do të shpallen në Teatrin Samuel Goldwyn në Beverlli Hills të Kalifornisë. Ngjarja - më e rëndësishmja në industrinë e filmit...
Aktori britanik William Morgan Sheppard dje u nda nga jeta në moshën 86-vjeçare, i cili është shfaqur në seriale popullore si “Star Trek”, “Doctor Who” dhe “Mad Men”. Aktori lindi në Londër në vitin 1932 dhe u diplomua në RADA...