Wednesday, March 20, 2019
Reklame
Politika e rritjes së pagave është prioritet i qeverisë andaj janë marrë masa përkatësisht ritja e pagës minimale dhe krijimi i një mekanizmi ligjor për shtrirjen e rregullt dhe vendosjen e një standardi, kështu vlerëson zv.ministrja e financave Dr....
Shtabi zgjedhor i kandidatit për president, Blerim Reka, i mbështetur edhe nga përfaqësues të Aleancës për shqiptarët dhe Lëvizjes Besa në KShZ, deponuan edhe zyrtarisht nënshkrimet e mbledhura për kandidatimin e Blerim Rekës. Në afat prej 48 orëve, KShZ do...
Jakimovski i cili doli shkurt para gjyqit i ka përshëndetur gazetarët dhe ka deklaruar se do të fitojmë. Ish-Kryetari i Komunës së Karposhit, Stevçe Jakimovski mëngjesin e sotëm u arrestua dhe është dorëzuar para gjyqtarit me procedurë paraprake, ndërsa gjyqi...
Kryetari i BDI-së, Ali Ahmeti, ka komentuar sot kundërshtitë në radhët e partisë në lidhje me të ardhmen e Sekretariatit për Implementimin e Marrëveshjes së Ohrit (SIMO). Ai ka deklaruar sot se mendimi ndryshe asnjëherë nuk e ka dobësuar...
Kryetari i Partisë Demokratike Shqiptare (PDSH) Menduh Thaçi sot priti në takim ambasadorin e Kosovës në Maqedoni, Gjergj Dedaj. Në takim u diskutua për situatën aktuale politike në vend dhe rajon, për proceset euroatlantike, si dhe për dialogun Prishtinë –...
Privatizimi dhe shitja e tokës te ish-restoranti “Imes” në Komunën e Karposhit është lëndë e hetimit për shkak të së cilit u arrestua ish-kryetari i Komunës së Karposhit, Stevço Jakimovski. “Për të dhe për dy të punësuar në komunë kërkohet...
Të nderuar qytetarë të Malësisë, e nderuara diasporë, LDSH, Keshilli Komunal i Malësisë, në mbledhjen e mbajtur sot më 18.03.2019, unanimisht vendosi që postin e kryetarit të Kuvendit Komunal t’ia lëshoj UDSH-së. Edhe pse sipas marrveshjes parazgjedhore, të nënshkruar nga...
Takimi mes grupeve të punës për harmonizm të qëndrimeve rreth ligjit të ri për PSP ende po vazhdonë. Në Ministrinë e Drejtësisë. BDI në këtë takim e përfaqësonë udhëheqësi I sekretariatit për drejtësi Blerim Bexheti dhe sekretari organizativ Artan...
Në kuadër të projektit "Simulime kompjuterike softuerike" të financuar nga Komisioni Evropian, sot në Universitetin e Tetovës u mbajt një ligjëratë profesionale nga dy profesorët e Universitetit Pecs të Hungarisë, Prof.Dr. Gyorgy Maroti dhe Prof.Dr. Ildiko Perjesine. Ata para studentëve...
Kryeministri Zoran Zaev është i bindur se më nuk do të ketë amnisti dhe se e fundit është dhënë në procesin e pajtimit në Parlament. Edhe Parlamenti, siç tha ai, por edhe presidenti Gjorge Ivanov kanë përfunduar me amnistitë....
Xhelil Iljazi njëherit edhe imami i Fshatit Kalisht ishte njëri nga të lënduarit në aksidentin që ndodhi në Llaskarcë si pasojë e rokullisjes së autobusit. Xhelil Iljazi eshte babai i tre fëmijëve dhe në këto momente të vështira që...
Perspektiva evropiane dhe hapja e negociatave për anëtarësim në BE, ishin temat që u diskutuan sot në Bruksel gjatë mëngjesit të punës me miqtë e Maqedonisë së Veriut, i cili u organizua nga Rumania dhe Greqia, ndërsa në të...
Kryetari i Komisionit të letrave me vlerë i Republikës së Maqedonisë së Veriut Mr.Sc. Nora Aliti sot, më 14 Mars 2019, në Ministrinë e financave, mori pjesë në Seancën e tretë të Këshillit për zhvillime e tregut të kapitalit,...
Komuna e Kërçovës shpall Thirrje publike për emërimin e anëtarëve të Këshillit rinor https://www.facebook.com/1490285011265993/photos/a.1490496447911516/2000194900274999/?type=3&theater
Kryeministri i Maqedonisë Veriore, Zoran Zaev, nuk i ka mohuar zgjedhjet e parakohshme parlamentare, mirëpo vetëm nëse kandidati i LSDM-së për president, Stevo Pendarovski humb zgjedhjet nga kandidati opozitar, Gordana Siljanovks-Davkova. Nëse kandidati i LSDM-së, Stevo Pendarovski, humb në zgjedhje...
Një nga të mbijetuarit e sulmit terrorist në Zelandën e Re, Mustafa Boztas, e përshkroi gjithë çfarë ai përjetoi gjatë sulmit që ndodhi në xhami. Boztas tha se sulmi filloi gjatë kohës që po mbahej hutbeja, dhe së pari ka...
Ndërmarrja Publike Komunale “TETOVA” Tetovë vazhdimisht bën thirje deri te qytetarët që të kenë më shumë kujdes dhe të mos bëjnë hudhjen e mbeturinave të ngurta (orendive shtëpiake, sanitarive të ndryshme, materialeve ndërtimore, degëve nga pemët e tj) në...
Të paktën 7 persona janë plagosur në qytetin Utrecht të Holandës. Mediat e huaja raportojnë se ngjarja ndodhi vetëm pak minuta më parë. Një person ka qëlluar me armë zjarri ndaj pasagjerëve në një tramvaj.
Maqedonia dëshiron të këtë marrëdhënie të mira ekonomike me të gjitha shtetet, përfshirë edhe Rusinë, mirëpo nuk do të lejojë që Rusia të bëjë presion ekonomik.
Kandidatët për president të Republikës së Maqedonisë së Veriut deri te KSHZ duhet të dorëzojnë kandidaturat më së voni më 21 mars, ndërsa fushata zgjedhore duhet të fillojë më 1 prill. Për zyrtarizimin e kandidaturës presidenciale nevojitet që pretendentët...